Na našich stránkach sú používané súbory cookies pre Vašu maximálnu spokojnosť pri prehliadaní. Odporúčame, aby ste ich akceptovali.

cancel

Viete ako dlho žijú sliepky?

Kategória: Články Dátum: Hit: 4563

Premýšľali ste o tom, ako dlho žijú sliepky?

Sliepky sa väčšinou chovajú pre úžitok, ale niekde ich majú aj ako domácich maznáčikov či na okrasu. Vek môže byť zaujímavý i pre chovateľov čistokrvných plemien, kde sa do chovu zaraďujú veľmi kvalitné zvieratá čo najdlhšie. Podľa Guinnessovej knihy rekordov bola prvou sliepkou, ktorá získala titul Worlds Oldest Living Chicken (najstaršia sliepka na svete), Matylda. Titul získala v roku 2004; zomrela o dva roky neskôr - vo veku 16 rokov. Matylda je výnimkou, nie pravidlom. Vyzerá to, že priemerný vek sliepok je okolo 8 rokov, niektoré údaje uvádzajú 5 až 7 rokov. Sliepky chované doma v ideálnych podmienkach by mohli žiť i 10 rokov. Autor stránok My Pet Chicken sa domnieva, že kurčatá môžu žiť 8 – 10 rokov. Daily Country tvrdí, že sa dožívajú 8 – 15 rokov, čo je dosť veľké rozpätie. A navyše pripúšťa, že dĺžka života sliepky môže byť dokonca i 20 rokov! Vek sliepok popisuje aj autor stránok muranochi ckenfarm, kde je zmienka o osemročnej Sally, ktorá znáša 4 – 8 modrozelených vajec mesačne. Žiadny z týchto autorov nezohľadňuje plemeno, i keď sa dá predpokladať, že niektoré plemená môžu žiť dlhšie než ostatné. Pred¬pokladá sa ale, že čistokrvné sliepky plemien, ktoré rastú pomalšie a majú nižšiu znášku, sa dožijú vyššieho veku než hybridy a úžitkové plemená. Dĺžka života závisí tiež od prostredia, kŕmenia a ďalších podmienok, v ktorých sú sliepky chované. Častou príčinou úmrtia sliepok chovaných na dvore sú dravce a choroby. Aj u nás to niektoré zvieratá majú „na doživotie“. Pre svoju jedinečnosť dostanú mená a potom majú istotu, že neskončia v hrnci. Ak chováte sliepky len pre vajcia, je vhodné si ich ponechať 2 až 3 roky. Vajcia znesené v prvom roku sú menšie (asi o 8 %) než vajcia starších sliepok. V prvom roku ich ale sliepka znesie najviac. S každým ďalším rokom veku sa znáška znižuje. Rentabilné je sliepky nosnice používať dve znáškové obdobia.

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December