Na našich stránkach sú používané súbory cookies pre Vašu maximálnu spokojnosť pri prehliadaní. Odporúčame, aby ste ich akceptovali.

cancel

Sliepky nenesú vajcia každý deň

Kategória: Články Dátum: Hit: 667

Chovatelia sa pomerne často sťažujú, že niektorý deň nesú vajcia všetky sliepky, inokedy len niektoré. Je však prirodzené, že vajcia nebudeme mať od každej sliepky každý deň.


Znáška je daná počtom, hmotnosťou a kvalitou znesených vajec, ktoré sliepky znesú za určité časové obdobie – znáškový cyklus.
Sliepky neznášajú každý deň. Medzi dňami, kedy znesú vajcia (série) sú prestávky (periódy). Dobré nosnice znášajú vajcia v dlhých sériách s krátkymi periódami. Pri sledovaní znášky je isto zaujímavé sledovať nielen počet, ale i hmotnosť vajec.
Výška znášky závisí od podmienok, ktoré sliepkam pripravíme, ale tiež od toho, aké plemeno chováme, aké je jeho genetické založenie. Jednou z podmienok dobrej znášky je vhodný výber jedincov do kŕdľa. Dôležitý je pôvod – genetické založenie, vek, konštitúcia, kondícia a zdravotný stav.

Aké sliepky?

Výber sliepok vhodných pre znášku je často diskutovanou témou. Aj medzi čistokrvnými plemenami sú výborné nosnice a okrem toho, že na „čistokrvnú“ hydinu je pekný pohľad, môžeme si vybrať plemeno podľa zamerania a podmienok a môžeme tiež predvídať ich správanie.
Tiež je veľká pravdepodobnosť, že vlastnosti rodičov budú prenesené na potomstvo. Pre znášku bola vyšľachtené ľahké a stredne ťažké plemená. Pri ľahkých je výhodou nižšia hmotnosť nosníc a tým nižšia spotreba krmív; výhodné sú v tomto ohľade i zdrobnené plemená.
Na jednotlivé plemená majú rôzny vplyv poveternostné podmienky, napr. pri niektorých plemenách veľmi klesá znáška v zime, iné citlivo reagujú na vysoké letné teploty. Existuje mnoho pôvodných plemien, ktoré sa znáškou blížia pôvodným kurám, tie však znášajú vajcia len v reprodukčnom období.
Predpokladaná ročná znáška sliepok plemien zaradených do Vzorníka plemien hydiny sa pohybuje od 30 do 200 vajec. Pokiaľ chcete sliepky pre znášku, nezaobstarávajte si plemená, ktoré nie sú šľachtené pre znášku. Pri nákupe sliepok sa tiež treba informovať o znáške a aj podmienkach chovu pri pôvodnom chovateľovi.

Nosné hybridy

Sľubovaná znáška pri nosných hybridoch nie je v podmienkach extenzívnych chovov väčšinou dosiahnuteľná. Navyše, po kúpe nosníc často prudko klesá, alebo sa zastavuje kvôli stresu zo zmenených podmienok. Ďalšou nevýhodou je, že hybridy bývajú menej vitálne a aj vnímavejšie na choroby.
Na druhej strane, žiaľ, sú ľahšie prístupné najmä tým, ktorí z akýchkoľvek dôvodov nechcú odchovávať kurčatá. Odrastené kuričky nosných hybridov ponúka veľa firiem. V niektorých prípadoch sú hybridy označované i názvami plemien, napr. sasexky alebo vlašky. Hoci sa týmto plemenám v mnohom podobajú, líšia sa svojimi vlastnosťami. Nie sú vhodné do čistokrvných chovov a ani výstavy.
Pre chov na vajcia sú nevhodné tiež brojlery – mäsové hybridy. Na našich dvoroch sú časté kríženia rôznych plemien alebo hybridov. Vlastnosti krížencov a ich správanie možno len veľmi ťažko predvídať, pokiaľ nevieme z akých plemien vzišli. Ich úžitkovosť býva obvykle nižšia, určiť nemôžeme ani to, ako sa budú chovať.
Tiež sa neodporúča liahnuť kurčatá z vajec hybridov. Hybridy sú už sami o sebe kríženci a pri ich ďalšom krížení sa potomkovia rôznia. Pri ďalšom krížení krížencov sa bude úžitkovosť pravdepodobne znižovať. Pri cielenom krížení ale môžeme dosiahnuť i lepšiu úžitkovosť a životaschopnosť, než pri čistokrvných plemenách.

Dobré nosnice

Na znášku by sme mali vyberať len sliepky so znakmi dobrých nosníc. Dobrá nosnica je silnej, prípadne jemnej konštitúcie. Má priestorný trup, dobre vyvinutú jemnejšiu kostru, harmonickú telesnú stavbu. Prsia má plné, široké, dobre klenuté, vyvinuté je i brucho.
Vzdialenosť lonových kostí od seba je na 2 – 3 prsty, vzdialenosť lonových kostí od prsnej kosti aspoň na 3 prsty. Kloaka je pri hmate voľná, vlhká. Ďalšie znaky nájdeme na hlave. Patria k nim dobre vyvinutý a prekrvený hrebeň, jasné oči, dobre prekrvená obličaj a skôr kratší zobák.
Dobre nosnice v znáške nepatria práve k najkrajším, pretože sú ovplyvnené znáškou. Niektoré mávajú čiastočne odfarbené oči, zobák a pri žltonohých plemenách svetlé beháky. Znáška sa prejaví i na kvalite peria, ktoré často býva polámané a menej lesklé. Temperament je vyrovnaný, primeraný plemenu.

Zlé nosnice

Pri zlých nosniciach býva trup menej priestorný, prsia plochejšie, užšie a brucho menej vyvinuté. Na prvý pohľad pôsobia sliepky s nižšou znáškou „zachovalejšie“ než dobré nosnice. Hlava býva pretiahnutá, hrubšia, dlhšia, hrebeň menší a niekedy málo prekrvený.
Zobák, beháky i koža sú i v období znášky dobre vyfarbené. Vzdialenosť lonových kostí od seba je menšia než dva prsty, menšia je i vzdialenosť výčnelkov lonových kostí od hrudní kosti. Za znak zlej nosnice možno považovať hrubú kostru, mohutne vyvinuté kĺby, hranaté telesné tvary a vyššiu hmotnosť, alebo naopak nízku hmotnosť, slabo vyvinutú kostru a nedostatočné osvalenie. Patria tu i chyby kostry a jej deformácie, chybné postoje, odchýlky v utváraní operenia alebo nedostatok pohlavného výrazu.

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December