Prirodzené a umelé liahnutie kurčiat

Kategória: Články Dátum: Hit: 163

Liahnutie pod kvočkou

Ak chcete kuriatka liahnuť prirodzene, budete k tomu nutne potrebovať sliepku – kvočku, ktorá bude schopná aspoň celé tri týždne sedieť na vajíčku. Nebojte sa. Existujú plemená sliepok, ktoré majú materský pud dokonale vyvinutý a radi sa tejto úlohy zhostia.
A na čo sa chovatelia pýtajú najčastejšie, než prídu na svet ich prvé kuriatka?

Ako spoznám, že mám na dvore kvočku? Celkom jednoducho. Sliepka bude vydávať kvokavé zvuky, ktoré ste predtým na dvore nepočuli. Navyše, bude sa od zvyšku kŕdľa držať stranou, bude si načechrávať svoje perie a bude nepokojná – často vbehne kohútovi do cesty a nevydrží na jednom mieste.

Môže sliepka sedieť na vajciach celoročne? Samozrejme môže, materské pudy sa nepýtajú, aký je práve mesiac.

Čo všetko musím kvočke zaistiť? Kvočka bude na vajciach sedieť a väčšina z nich sa z miesta nehne, maximálne sa pôjde v noci vyprázdniť. Je nutné jej preto priamo vedľa hniezda nachystať misku s vodou a krmivo, a ak máte možnosť, je dobré nechať kvočku v pokoji, oddelenú od ostatných členov kŕdľa.

Ako sa starať o hniezdo? Matka kvočka si hniezdo spravidla postaví pred zasadnutím na vajíčka sama. Musí byť pokojné, mäkké a chránené. Takže ak jej chcete byť nápomocní, môžete jej pripraviť nízku drevenú debničku, ktorú vysteliete slamou a o dokola urobíte hradbu, napr. z tehál a debien.

Čo treba zaistiť pre malé kuriatka, až sa vyliahnu? Kvočka sa o čerstvo vyliahnuté kuriatka postará viac menej sama. Na vás je potom zaistiť dostatočný výbeh a čerstvé zelené kŕmenie, kŕmne zmesi a pitnú vodu pre matku i kuriatka.

Mám nechať pod kvočkou všetky vajcia, na ktoré zasadla? Nechajte, časom sa uvidí, ktorá z nich bola oplodnená a ktorá nie. Ak vám to nedá, využite chvíle, kedy sa kvočka pôjde vyprázdniť a asi tak týždeň pred liahnutím vajcia skontrolujte presvietením a neoplodnené odstráňte.

Umelé liahnutie

Kvokajúcu sliepku ani kohúta tu potrebovať nebudete, zato liaheň áno.

Môžem do liahne dávať vajcia z obchodu? Žiaľ, nemôžete. Do liahne patria zásadne oplodnené vajcia, teda tie znesené od sliepočky, ktorá má k dispozícii kohúta, alebo tie násadové.

Kde zoženiem liaheň? Inkubátor alebo tiež liaheň sa dá kúpiť v obchode a tiež on-line cez e-shop spoločnosti VETIS.

Môžem kurčaťu pri liahnutí pomáhať? Zakázané, v žiadnom prípade. Kuriatka, ktoré sa nedokážu vyliahnuť samé, sú predurčené na úhyn, skôr alebo neskôr by k tomu došlo. Vami dobre mienená pomoc by totiž mohla byť skôr nebezpečná. Často pri zásahu dochádza k porušeniu malých ciev a k úmrtiu.

Kedy je najlepší čas na liahnutie? Umelý odchov nie je závislý od kvočky, takže záleží len na vás, kedy sa rozhodnete mať malé kuriatka. Najlepšia doba je na jar, kedy sú lepšie teplotné podmienky vonku, viac potravy na lúkach a dlhšia doba denného svetla.
Jar je najlepším časom pre nový život.

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December