Chutná siláž pre hydinu II.

Kategória: Články Dátum: Hit: 2064

V zimnom období je siláž vhodnou náhradou zeleného kŕmenia a sliepky, kačice, husi i pižmovky si na ňu rýchle zvyknú.

Vieme už ako siláž vzniká, aké krmivá sú vhodné a ako pripraviť rastliny na silážovanie. V čom však môžeme silážovať a kedy je už vhodné siláž začať skrmovať?

V čom silážovať? Siláž môžeme pripraviť v akejkoľvek vhodnej nádobe - v sude, hrubom igelitovom vreci alebo vo vedre. Nádoba by mala byť uzavierateľná; veľkosť nádob volíme tak, aby sme načatú siláž skŕmili čo najskôr, ideálne najlepšie do týždňa. Dôležité je, aby nádoby boli čisté. Použité plastové nádoby by mali byť vhodné pre uchovanie kyslého obsahu. Nádoby umiestnime na miesto, kde sa budú neskôr skladovať. Siláž by nemala zmrznúť, vhodné nie je ani teplé prostredie. Dbať by sme mali tiež na to, aby nedošlo k odtoku kyslej silážnej šťavy. Vhodné je na dno nádoby natlačiť aspoň trojcentimetrovú vrstvu sena alebo slamy, ktorá zachytí prebytočnú šťavu.
Do pripravených nádob je potrebné navrstviť silážovanú hmotu a poriadne ju ušliapať. Dávame vrstvu repných skrojkov, menšiu vrstvu varených zemiakov. Potom sa hmota poriadne zošliape, pozor na zvyšné vzduchové „vrecká“ treba dať najmä pri okrajoch. Následne sa pridá ďalšia várka, zošliape sa a pokračuje sa až do naplnenia sudov. Utláčanie je veľmi dôležité, z pripravenej hmoty sa vytesní vzduch a pripravia sa tak podmienky pre množenie baktérií mliečneho kvasenia. Po naplnení je potrebné hmotu zaťažiť a sudy riadne uzavrieť. Používame igelit, naň plastovú alebo drevenú dosku a na ňu kameň. Hotovú siláž je vhodné zakryť vekom, pre zamedzenie zápachu ešte vrch sudu obaľujeme potravinovou fóliou.

Kedy už možno skrmovať? Pripravenú siláž je možné skrmovať už za 4 - 8 týždňov, kedy končí mliečne kvasenie. Kvalitná siláž má sýto olivovú až zelenú farbu, je pevnej konzistencie, nerozpadá sa, vonia po kyslej kapuste alebo uhorkách. Po otvorení je potrebné siláž čo najskôr skŕmiť alebo obmedziť plochu, ku ktorej má prístup vzduch, a siláž vždy zas poriadne prikryť. Skrmovať ju možno všetkým druhom hydiny. Hotovú siláž zmiešame so šrotom. Hydina ju dobre prijíma, pokiaľ sa skrmuje každý deň a nekombinuje sa s miešaninou s inou vlhkou zložkou, napr. len z varených zemiakov. Vhodná je napríklad siláž v kombinácii repné skrojky, mrkva, varené zemiaky, mladý špenát a varené zemiaky alebo len samotné varené zemiaky, pridať sa dá i mladá žihľava. Skrmovanie siláže môže negatívne ovplyvniť liahnutie, preto v období zberu násadových vajec sa siláž dáva skrmovať iba minimálne. Orientačná dávka pre sliepky je 20 g na kus a deň (môže až 50 g).



Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December