Nekŕmte cudzie kone a ani voľne žijúcu zver

Kategória: Články Dátum: Hit: 1099

Návštevníci prírody by nemali kŕmiť zvieratá, za ktorých starostlivosť nezodpovedajú.

Snaha laickej verejnosti prilepšiť zvieratám podaním rôzneho krmiva, najmä pečiva, ich môže pripraviť o život a dobrý úmysel sa tak ľahko môže obrátiť na trestný čin týrania zvierat.

Prečo nekŕmiť kone?

Trávenie koní je prispôsobené na prijímanie malých dávok krmiva v častých intervaloch.
Základnou zložkou potravy je objemové krmivo, teda ideálne od jari do jesene pastva a v zimnom období seno. Prídavok jadrového krmiva (obilniny) či rôznych výživových doplnkov dostávajú kone v záťaži, choré alebo so špeciálnymi potrebami.
Každý chovateľ koní, ktorý sa o kone riadne stará, má kŕmne dávky nastavené podľa skutočných potrieb koňa. 
Chovatelia evidujú prípady kŕmenia koní cudzími osobami takmer denne. Často nepomáhajú ani tabuľky s upozorneniami, aby kone nekŕmili. Problémom je, že koňom je ponúkané aj to, čo majú ľudia práve pri sebe (sladkosti, sušienky).
Vyskytujú sa aj prípady, kedy si na kŕmenie koní úmyselné donesú pečivo (suché i čerstvé), rôzne ovocie (jablká, hrušky, slivky, marhule) a zeleninu (mrkvu, zeler, cviklu, repu, zemiaky). Tešia sa, že koníkom týmto pomôžu a potešia ich. Opak je však pravdou a týmto kŕmením je možné sa ľahko dopustiť trestného činu týrania zvierat.
Nekontrolované množstvo krmiva alebo nevhodné krmivo pre kone môže a často aj spôsobuje veľké, až fatálne zdravotné problémy. Najčastejšie ide o kolikové stavy, kedy dochádza k upchatiu časti tráviaceho traktu až pretrhnutiu čriev alebo žalúdka, resp. upchatiu pažeráka, napr. kvôli množstvu ovocia, najmä jabĺk, ktoré v tráviacom trakte koní kvasia.
Podobné problémy spôsobuje aj pečivo. Vždy treba mať na pamäti, že kone niekomu patria, sú na niekoho pozemku a na tieto skutočnosti sa viažu aj príslušné zákony.
V prípade podozrenia zo zanedbania starostlivosti o tieto zvieratá je potrebné obrátiť sa na miestne príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. V prípade podozrenia na týranie zvierat aj na orgány činné v trestnom konaní.

Prikrmovanie voľne žijúcej zveri

Prikrmovanie voľne žijúcej zveri má tiež svoje pravidlá a povinnosti. Právne predpisy v oblasti poľovníctva určujú presné podmienky pre poľovníkov, za akých môžu zver prikrmovať, ako a kedy.
Najmä v období sviatkov však poľovníci nachádzali na miestach určených na prikrmovanie zveri množstvo nevhodného krmiva, ktoré tam nemalo čo hľadať. Takéto nesprávne prikrmovanie spôsobuje voľne žijúcej zveri vážne tráviace problémy, ktoré majú podobne ako u koní, mnohokrát aj fatálne následky.
Rovnako prikrmovanie zveri v blízkosti ľudských obydlí často prispieva k prilákaniu diviačej zveri alebo ostatnej raticovej zveri, ktorá môže spôsobovať škody na poľnohospodárskych plodinách, aj na ovocných stromoch v záhradách.

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December