Osly sú priateľské, hravé a učenlivé

Kategória: Články Dátum: Hit: 118

Osly sú priateľské, inteligentné, opatrné, hravé a učenlivé. Sú pracovité a húževnaté. To, že sú tvrdohlavé, chovatelia oslov rezolútne popierajú. Pokiaľ si človek získa ich dôveru, sú spoľahlivými spoločníkmi.

Somár (neodborne osol), latinsky Asinus, patrí do čeľade koňovitých. Domestifikované somáre žili už v starom Egypte, kde slúžili na dopravu, nosenie bremien (dokážu uniesť aj 300 kg), ako ťažné zvieratá k poľným prácam, ale aj na mäso a mlieko, z ktorého sa vyrábali rôzne produkty. Slúžili ako meradlo hmotného blahobytu. Čím bol človek bohatší, tým mal viac oslov. Na americký kontinent sa dostali na koráboch Krištofa Kolumba v roku 1495; odtiaľ neskôr do Mexika, kde sa nielen množili, ale aj krížili s koňmi.

Ak sa skríži somár s kobylou, vznikne neplodný mul, podobajúci sa skôr koňovi. Skrížením samice somára s koňom vznikne mulica, ktorá sa zas viac podobá somárovi. Mulice sú takmer vždy sterilné, čo je spôsobené rozdielnym počtom chromozómov pôvodných dvoch druhov. Najviac oslov stále žije v Ázii, okrem Číny aj v Pakistane a Indii. Európa ich má necelý milión, pričom najväčšie zastúpenie oslov má Albánsko, Portugalsko, Grécko a Turecko. V Taliansku a Španielsku už pomaly miznú z obrazu krajiny. Španielsko je prvou krajinou, kde vznikajú iniciatívy na záchranu oslov. V strednej Európe sa chovajú hlavne na rekreačné účely, v ZOO a na niektorých farmách.

Nenáročné
Somáre sú schopné prežiť aj vo veľmi tvrdých podmienkach. Sú nenáročné na výber životného prostredia a aj na potravu, ktorú tvoria prevažne trávy, rôzne byliny a niekedy i tuhé lístie krovín. Vidia dobre aj v tme, možno ich tak v noci pozorovať pri pasení.
Na pitie a ubytovanie majú už vyššie nároky. Voda musí byť celkom čistá a stajňa suchá a teplá. Teplo je základným predpokladom chovu somárov. Hoci somár dokáže byť počas tuhej zimy vonku, musí mať aspoň bezpečný úkryt pred vetrom, snehom a dažďom.
Osly sú spoločenské zvieratá, ktoré žijú v stáde po 2 až 30 jedincov. Vodcom je vždy samec. Vedúca kobyla má na starosti všetky denné činnosti a zároveň si udržuje odstup od ostatných – podriadených kobýl. Pri presune skupiny ide vpredu, a podľa svojho postavenia nasledujú ostatné kobyly a sprievod obvykle uzaviera žrebec.

Súboje samcov
Žrebce sú mimoriadne aktívne. Ak im však kobyla nadbieha, je pre žrebca nezaujímavá. V tomto sú osly praví „mačovia“. Chovatelia preto do stáda dávajú len jedného žrebca, ináč by sa kvôli konkurencii pobili na smrť. Mladé žrebce ostanú do roka v stáde, potom prejdú do iného chovu. Súboje žrebcov sú veľmi tvrdé. Samec sa tvári tvrdošijne, vycerí zuby, hlavu dvihne hore a uši mierne sklopí dozadu. Obaja aktéri okolo seba krúžia a vyčkávajú na súperov prvý útok. Stoja proti sebe či vedľa seba, a krkom sa snažia pritlačiť súperovu hlavu k zemi, ale tiež pohrýzť. Rozvášnený žrebec dokáže veľmi silne a bolestivo hrýzť. Voči ľuďom sú však somáre obyčajne pokojné a dobré, ale ako väčšina zvierat, sú aj nevypočítateľné. Keď osol sklopí svoje dlhé uši, ide o výhražné gesto a vyzerá to nebezpečne. Ak však rozpozná nebezpečenstvo, uteká. A to pekne rýchlo, až 45 kilometrov za hodinu.

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

Vytvorenie účtu

Registrácia nového účtu

Máte už účet?
Prihláste sa alebo obnovte heslo