Na našich stránkach sú používané súbory cookies pre Vašu maximálnu spokojnosť pri prehliadaní. Odporúčame, aby ste ich akceptovali.

cancel

Dostatok úkrytov vo výbehu

Kategória: Články Dátum: Hit: 429

Výbehy pre hydinu by mali spĺňať niekoľko funkcií. Predovšetkým by mali hydine poskytnúť voľnosť, ideálne i možnosť pastvy – zvieratá sa tak otužujú a udržujú v kondícii, netučnejú. Ďalšou dôležitou funkciou je ochrana pred ich únikom, ale aj pred predátormi.

K najčastejším problémom vo výbehoch patria preliezanie, prelietavanie ohradenia, problémy s predátormi, znečistenie a zničenie výbehu a s tým spojené estetické i zdravotné problémy hydiny. 

Problémové môže byť vypustenie mláďat do výbehu. Zvieratám vo výbehu je potrebné poskytnúť dostatok príležitostí a miest, kde by sa mohli napiť, nasýtiť i dostatok úkrytov pred prípadnými predátormi, slnkom a dažďom.

V žiadnom výbehu by nemali chýbať zatienené miesta a úkryty pred nepriaznivým počasím. Ideálne sú stromy alebo kríky, pomôcť môžu i slnečnica, kukurica či topinambury. Pokiaľ chýbajú, je potrebné vyrobiť prístrešok alebo zatienenie, napr. zo slamených alebo rákosových rohoží. V parných letných dňoch sú zatienené miesta nevyhnutné, a ak nie sú k dispozícii, dochádza k zhoršeniu zdravotného stavu hydiny i k úhynom. Je však potrebné, aby vo výbehu boli i preslnené miesta.

Emisie prachu a amoniaku okolo kurínov môže obmedziť výsadba stromov. Bariéra troch radov stromov pôsobí esteticky a dokáže zachytiť až polovicu častíc znečisťujúcich okolie. Stromy tiež filtrujú znečisťujúce látky z pôdy a chránia spodné vody. A rovnako poskytujú výhodu farmám v podobe zníženia spotreby energie. V lete ochladzujú prostredie a poskytujú tieň, v zime bránia vetru nadmerne ochladzovať plášť budovy.

Nutnosťou je dostatok pitnej vody, a to aj v prípade, že sú k dispozícii vodné plochy. Pastva by nemala byť na miestach zamokrených a na močiaroch, a to najmä s ohľadom na výskyt cudzopasníkov.

Nie je vhodný spoločný výbeh kurčiat s dospelou hydinou, ani spoločný výbeh pre kuričky a mladé kohúty. Pri väčšej konzumácii hmyzu sa odporúča podávanie väčšieho množstva minerálnych krmív. Dážďovky v dobe krúžkovania môžu spôsobiť zažívacie problémy. Tiež väčší výskyt slimákov vo výbehu môže spôsobiť problémy – hydina sa nimi môže udusiť.

Vhodné je rozmiestnenie viacerých napájačiek. Hlavne hydine, ktorá nie je v odpovedajúcom výbehu, je potrebné podávať grit, piesok alebo jemný riečny štrk. Kamienky s trusom hydina vylučuje, preto ich treba stále doplňovať.

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December