Na našich stránkach sú používané súbory cookies pre Vašu maximálnu spokojnosť pri prehliadaní. Odporúčame, aby ste ich akceptovali.

cancel

Desatoro pri výbere psíka!

Kategória: Články Dátum: Hit: 55

Štátna veterinárna a potravinová správa SR upozorňuje chovateľov, na čo sa majú zamerať pred kúpou – výberom psíka.

1. Na výber šteniatka si nájdite dostatok času!

Stres a časový tlak pri výbere ovplyvňuje správanie ľudí, preto si vyhraďte dostatok času na výber nového člena rodiny. Vyčleňte si jeden deň na túto udalosť – vhodný je voľný deň (sobota, nedeľa). Dôležité je, aby aj predávajúci mal dostatok času na Vás a Vaše otázky. Bude ich veľa.
Navštívte viac chovateľov, aby ste vedeli porovnať jednotlivé zvieratá. Rovnako emocionálny tlak pri pohľade na šteňa ovplyvní výber zvieraťa. Neriaďte sa prílišnými emóciami! Nechajte ich doma! Neberte deti so sebou vyberať šteniatko!

2. Čip a registrácia v centrálnom registri je nevyhnutnosť!
Psík pred kúpou musí byť vždy začipovaný a údaje o psíkovi a jeho vlastníkovi musia byť uvedené v Centrálnom registri spoločenských zvierat (CRSZ). To, či tak naozaj je, preveríte veľmi ľahko. Od pôvodného vlastníka si vypýtajte číslo čipu. Pokiaľ je psík naozaj začipovaný a registrovaný, nájdete ho v CRSZ (www.crsz.sk).
Hneď na mieste si overte registráciu psíka v CRSZ, bez toho neodíďte! Psík môže byť čipovaný, ale nemusí byť registrovaný v CRSZ, dajte si na to pozor! Veterinárny lekár, ktorého neskôr so zvieraťom navštívite, môže odmietnuť zaregistrovať psíka do CRSZ, prípadne si môže účtovať poplatok za dodatočnú registráciu. Bez čipu a registrácie nie je možné dokázať pôvod zvieraťa! Prepis nového vlastníka v CRSZ je povinný nahlásiť prostredníctvom súkromného veterinárneho lekára pôvodný vlastník do 21 dní od predaja šteňaťa, alebo podľa Vašej dohody, preverte si to pri návšteve veterinárneho lekára.
Náš tip: K chovateľovi si nezabudnite so sebou zobrať mobil s internetovým pripojením, aby ste registráciu vedeli na mieste preveriť.

3. Zdravý na pohľad a pohmat!
Nemusíte byť skúsený kynológ, aby ste vedeli posúdiť, či je zviera zdravé alebo choré. Svoj pohľad zamerajte na pohyb psíka, každá jedna odchýlka od normálneho pohybu signalizuje problém. Rovnako tak sa sústreďte na všetky otvory – oči, uši, papuľka, análny otvor. Ak spozorujte výtok, krv, hnis, červíky, čokoľvek, čo neviete identifikovať, zvieratko nekupujte!
Psíka postupne jemne prehmatajte, hlavu, krk, hrudník, bruško, chrbát, každú jednu nôžku, pozrite mu do papuľky. Prezrite mu kožu, či je lesklá čistá, bez parazitov, ekzémov či škvŕn.

4. Minimálne dvakrát odčervenie a raz základné očkovanie!
Vo veku 8 týždňov musí byť zviera aspoň dvakrát odčervené. Odčervenie vie vykonať chovateľ aj sám, ale záruku máte, ak je odčervenie potvrdené pečiatkou a zapísané veterinárnym lekárom v očkovacom preukaze.
Vakcinácie (psinka, parvoviróza) vykonáva len veterinárny lekár, ktorý očkovanie zapíše do očkovacieho preukazu. Psík v čase kúpy nemusí mať vystavený očkovací preukaz alebo pas spoločenského zvieraťa – nie je to povinné, ale každý správny veterinárny lekár ho vydá. Bez potvrdenia v očkovacom preukaze neviete overiť tieto úkony, a keďže do brucha psíkovi nevidíte, tak radšej takéto zvieratko nekupujte.

5. Vek minimálne 7 – 8 týždňov!
Vo veku 7 až 8 týždňov je šteniatko pripravené na život bez matky. Preveriť vek mladého šteňaťa nie je ľahká úloha. Pár tipov ako približne určiť vek šteňaťa Vám poradíme. Vo veku 8 týždňov bude mať psík určite prerezané zuby (8 hore a 8 dole), Vy ich uvidíte a pocítite. Žiadne malé zúbky tesne nad ďasienkom, ale riadne špicaté zubiská.
Zviera môže byť spavé, ale každé šteňa je zvedavé, takže aspoň pár chvíľ počas Vašej návštevy Vám určite venuje. Pri veľkosti-malosti šteňaťa sa nedajte oklamať tvrdeniami vlastníka, že nenarastie veľký, alebo opačne, bude mohutný a krásny. Bude taký veľký, akú má genetickú výbavu – preto si vždy žiadajte vidieť rodičov. Predajcovia sa snažia predávať šteňatá vo veku 4 – 5 týždňov, aby kupujúceho presvedčili, že v dospelosti bude psíček mini vzrastu, lebo: „Čo je malé, to je milé.“ V konečnom dôsledku Váš mini yorkšírsky teriér bude mať 7 kilogramov.

6. Vidieť rodičov šteňaťa!
Za každých okolností si žiadajte vidieť rodičov šteniatka. Nedajte sa odbiť, tvrdením, že mama šteniatka je na prechádzke – počkajte si, kým sa vráti. Neuverte ani tomu, že mamička šteniatka zomrela pri pôrode alebo ju zrazilo auto. Mamu šteňaťa si prezrite, nebude žiadna krásavica, pretože bude maž vyťahané brucho od cicania šteniat, bude strapatá a na pohľad škaredá s prevaleným bruchom. Ak Vám prinesú nádherne vyčesanú sučku s dlhým chvostom a štíhlym telom, neverte, že to je mama vášho šteniatka.

7. Cena!
Ani skúsený kynológ niekedy nevie odhaliť skryté chyby (choroby) u šteňaťa. Preto zbystrite pozornosť aj pri nízkej cene a hlavne nezanedbajte pokyny, ktoré v súvislosti so zdravím uvádzame vyššie. Príliš nízka cena šteniatka sa Vám môže predražiť pri ďalších návštevách veterinárneho lekára.

8. Kúpno-predajná zmluva musí byť! 
Pri preberaní šteniatka sa dohodnite na zmluve o kúpe a predaji, vyhnete sa tak možným problémom v budúcnosti. V zmluve musia byť uvedené náležitosti o predávajúcom, o kupujúcom, o zvierati (identifikačné číslo – čip, plemeno, pohlavie, dátum narodenia, odčervenie, vakcinácia, zahlásenie zmeny vlastníctva v CRSZ), dátumy a podmienky prípadnej reklamácie, vrátenia zvieraťa. Bez zmluvy nekupujte psíka!

9. Miesto odberu!
V každom prípade kupujte zviera priamo z chovu, nenechajte sa nahovoriť na to, že zviera Vám privezú a vyzdvihnete si ho napr. na benzínovej pumpe, aj keď je to finančne výhodné! Za žiadnych okolností nepristúpte na to, že stratíte možnosť vidieť miesto, kde sa Vaše nové šteniatko narodilo!

10. Na záver!
Nezabudnite na to, že pes je živá bytosť a bude s Vami zdieľať spoločnú radosť niekoľko ďalších rokov. Všetky uvedené informácie v tomto liste sú pre Vašu lepšiu orientáciu pred výberom šteniatka.
Materiál je určený všetkým, ktorých táto téma zaujíma, bol vytvorený z dôvodu eliminácie ďalších nejasností, špekulácií, týrania a podvodov pri obchodovaní so psami. Úlohou nás nie je zabrániť chovať zvieratá, ale chovať ich tak, aby mali zabezpečené všetky ich biologické, fyzické a psychické potreby. Len s Vašou pomocou vieme zabrániť chovu zvierat u chovateľov, ktorí sa chovateľmi nazvať nedajú.

ŠVPS SR

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December