Na našich stránkach sú používané súbory cookies pre Vašu maximálnu spokojnosť pri prehliadaní. Odporúčame, aby ste ich akceptovali.

cancel

Čo robiť, keď v liahni nejde elektrický prúd?

Kategória: Články Dátum: Hit: 190

Liaheň s vajíčkami ide na plné obrátky a naraz sa vypne elektrický prúd. Čo v takom prípade robiť? Existuje ešte reálna šanca, že sa z vajíčok nakoniec vyliahnu životaschopné jedince?

Štúdie uvádzajú, že výpadok napájania po dobu 1 až 5 hodín nemá žiadny vplyv na mieru liahnutia, avšak – je nutné sledovať aj faktory, ktoré dokážu tento čas veľmi ovplyvniť, niekedy dokonca až o polovicu.

Sledujte najmä:

• Liaheň umiestnená na mieste, kde je udržovaná izbová teplota: vyššia teplota a viac času, než vajcia stihnú vychladnúť.

• Vek vajíčka: čím dlhšie sú vajcia v liahni umiestnené, tým sú náchylnejšie na zmenu teploty, a teda aji na prerušenie elektrického prúdu.

• Kvalita inkubátora: čím lepšie prevedenie a silnejšia vrstva stien, tým dlhšie dokáže liaheň po dobu prerušenia prúdu udržať vo vnútri stabilnú teplotu.


Dobre nastavená a kvalitná liaheň dokáže priviesť na svet zdravé a vitálne jedince tak ako kvočka, až na jeden zásadný rozdiel, a to taký, že inkubátor je celkom závislý od elektrickej energie, kým sliepka dokáže vajcia vysedieť len prírodnou cestou, teda pomocou svojho tela.

Čo všetko sa môže pri výpadku elektrickej energie stať? Sú tieto výpadky pre budúce mláďa fatálne?

Krátky výpadok: Výpadok, ktorý trvá pár hodín (cca 3 – 5 hodín), príliš veľký a negatívny dopad na mláďa mať nebude. Ako dôkaz môže byť i to, že aj sliepka – kvočka sediaca na vajciach, niekoľkokrát denne odchádza z hniezda, aby sa napila, najedla alebo vyprázdnila, takže v prípade krátkeho prerušenia elektriny, napr. pri búrke, kedy prúd za pár minút opäť funguje, netreba panikáriť a robiť opatrenia, vajíčko si v liahni poradí.

Dlhšia doba (deň a viac) bez prúdu: Vajíčka sa síce pri teplote nad 27 °C dokážu vyliahnuť, avšak ich vývoj bude nerovnomerný a niektoré orgány sa jedincom vôbec nevyvinú. Väčšinou sa stáva, že srdce je síce dostatočne vyvinuté, ale chýba vyvinutie hlavy či končatín.

Pri výpadku elektriny majú najväčší problém tí chovatelia hydiny, ktorí práve nasadili vajci do liahne. V súčasne dostupných liahniach sú už všetky parametre ovplyvňujúce inkubáciu – teplota, vlhkosť, ventilácia a otáčanie vajíčok – založené na využití elektriny. Zastavenie dodávky energie znamená, že ventilátory, vyhrievanie a ani chladenie v liahni nefunguje.
Čo možno urobiť, keď viete o plánovanom prerušení dodávky elektrického prúdu, ale tiež v momente, kedy prúd prestane fungovať bez varovania, napr. pri veľkej búrke alebo silnom vetre?

Autobatéria: Niektorí kutili by mohli v garáži či dielni nájsť tzv. menič napätia, napr. z 12 V na 220 V, ktorý stačí pripojiť do auta tam, kde je zásuvka na zapaľovanie cigariet a celú liaheň potom napojiť na autobatériu. Pokiaľ do druhého dňa naskočí elektrický prúd, sú násadové vajcia na istý čas v bezpečí.

Deka: Umiestniť nevyliahnuté kuriatka na kúrenie a na deku. Samozrejme, ide o dočasné riešenie, ktoré možno aplikovať maximálne po dobu 24 hodín od prerušenia elektrického prúdu. Na zvlhčovanie vajec možno použiť rozprašovač na izbové kvetiny.

Periny: Možnosťou je tiež vziať celú liaheň (hlavne ju vtedy neotvárať, aby sa v nej udržalo čo najviac tepla a vlhkosti) a zabaliť ju celú do perín a dokola obložiť PET fľašami s horúcou vodou.

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December