Na našich stránkach sú používané súbory cookies pre Vašu maximálnu spokojnosť pri prehliadaní. Odporúčame, aby ste ich akceptovali.

cancel

Ako zistiť, ktorá nosnica požiera vajcia?

Kategória: Články Dátum: Hit: 274

Chovám kŕdeľ nosníc a niektorá z nich požiera vajcia. Ako sa dá zistiť, ktorá to robí?

Tento jav je špecifický v chovoch hrabavej hydiny a často sa vyskytuje, keď na kŕdeľ doliehajú stresové situácie. Z nich najväčší podiel má tesný, uzavretý priestor, ktorý je prehustený hydinou.

Ak máme založený výbehový spôsob chovu, s možnosťou vyhľadávania potravy na pastve a v porastoch, so spomínaným zlozvykom sa nestretávame. Podnetom na tento zlozvyk môže byť zvedavosť nosnice, ktorá natrafí v hniezde na vajce bez škrupiny, len v blanách (podškrupinovej, prípadne bielkovinovej), prípadne naďobnuté, s väčšou prasklinou, cez ktorú presakuje obsah, alebo vajce priamo rozbité.
Farba žĺtka sliepku láka, ochutná ho a zistí, že svojou konzistenciou jej chutí a návyk sa začína vytvárať. Neskôr sa už neuspokojí s náhodnou pochúťkou, ale začne vajcia cielene poškodzovať zobákom, najmä ak ešte nemajú stvrdnutú škrupinu, čiže hneď po znesení.

Ako odhalíme takúto labužníčku?

Keď máme dosť času, tak pozorovaním. Požieračka je spravidla o niečo krajšia ako jej „kolegyne“, ktoré vajcia ešte neochutnali, lebo má pravidelný príjem bielkovín možno aj niekoľkokrát za deň.
Pri vypúšťaní hydiny z kurína si všimnite, či niektorá nosnica v ňom neostáva a či sa nepohybuje v blízkosti hniezda, v ktorom prebieha znáška. Ak áno, zvyčajne je to tá, ktorú hľadáme.
Aby sme sa presvedčili o správnosti nášho zistenia, nosnice nerušíme, ale vyčkáme, kým sa znášajúca sliepka postaví a opustí hniezdo. Labužníčka do neho ihneď vkĺzne a pustí sa do zneseného vajca. Takto sa dá jednoznačne vylúčiť omyl.

Keď nemáme čas na sledovanie, alebo do znáškového hniezda pohodlne nevidíme, zvolíme iné spôsoby. Pri malom počte nosníc stačí, ak vyhliadnutú maškrtnicu zatvoríme do osobitnej klietky a necháme ju tam dovtedy, dokiaľ nezistíme, či požieranie v chove pokračuje alebo prestalo.
Ak pokračuje, sliepku si poznačíme a z kŕdľa vyvrieme ďalší podozrivý kus až do konečného odhalenia. Ale pozor! Požieračiek môže byť viacero, lebo zlozvyk sa rýchlo rozširuje. Pri vyššom počte nosníc je vhodné urobiť nové znáškové hniezda, ktoré majú predĺžené a zošikmené dno smerom, odkiaľ odoberáme vajcia. Toto predĺženie hniezda zakryjeme odklápacím poklopom, do priestoru ktorého sa vajce skotúľa a len my ho môžeme vybrať.

Ďalšia záležitosť – trošku drastická, je sliepkam otupiť hroty zobákov zastrihnutím alebo odpilnikovaním, prípadne kauterizáciou.

Aké opatrenia sú odporúčané, aby vôbec vznikol tento nepríjemný zlozvyk? Týka sa to úpravy chovných podmienok, ako aj znáškového hniezda. Taktiež nie je vhodné vaječné škrupiny len tak hydine podhodiť, ale pred skŕmením ich treba vysušiť, rozdrviť a prípadne pridávať do miešanice.
Spúšťačom môže byť, keď sú v miešanici rozbité nepoužité vajcia, napríklad od vodnej hydiny, a ich vzhľad a konzistencia nie je narušená zamiešaním. Ešte treba zvážiť, či vajcia nekradne pes, ktorý si na nich dokáže tiež pochutiť, ako aj malé šelmy a potkany...

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December