Ako dlho možno chovať hydinu?

Kategória: Články Dátum: Hit: 597

V produkčnom chove sa v prvom rade sleduje rentabilita. Koniec leta naznačil, ktorého jedinca bude treba z kŕdľa vyradiť a zároveň je čas zamyslieť sa, z akého zdroja si zabezpečíme plemenný materiál do nastávajúcej chovnej sezóny.

Pri hydine je pohlavná aktivita a rozmnožovacia schopnosť daná len v jej prvých rokoch života. Preto sa odporúča, aby kohút a perlák (samec preličky) nepôsobili v chove dlhšie ako 3 – 4 roky, sliepka 2 – 3 roky, moriak 3 – 4 roky, morka 5 rokov, kačka 3 – 4 roky a hus 5 – 7 rokov.
Dlhovekosť závisí od kvality odchovu a aj od vonkajších faktorov ako ošetrovanie, ustajnenie, správne kŕmenie. Hus sa údajne môže dožiť až 80 rokov, holuby 50 rokov, morky a perličky 30 rokov, sliepka a kačica sa dožívajú najviac 15 – 20 rokov.

Podľa Guinnessovej knihy rekordov, Matylda bola prvá sliepka, ktorá získala titul Worlds Oldest Living Chicken (Najstaršia sliepka na svete). Titul získala v roku 2004 a zomrela o dva roky neskôr vo veku 16 rokov. Priemerný vek sliepok je okolo 8 rokov, niektoré údaje uvádzajú 5 až 7 rokov. Sliepky chované doma v ideálnych podmienkach by mohli žiť i 10 – 20 rokov, podľa plemena.
Predpokladá sa, že niektoré plemená môžu žiť dlhšie než ostatné.
Je predpoklad, že čistokrvné sliepky plemien, ktoré rastú pomalšie a majú nižšiu znášku, sa dožijú vyššieho veku než hybridy a úžitkové plemená.
Dĺžka života závisí tiež od prostredia, kŕmenia a ďalších podmienok, v ktorých sú sliepky chované. Častou príčinou úmrtia sliepok chovaných na dvore sú dravce a choroby.

Ak chováte sliepky len pre vajcia, je vhodné si ich ponechať 2 až 3 roky. Vajcia znesené v prvom roku sú menšie (asi o 8 %) než vajcia starších sliepok. V prvom roku ich ale sliepka znesie najviac. S každým ďalším rokom veku sa znáška znižuje. Rentabilné je sliepky nosnice používať dve znáškové obdobia.

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December