Na našich stránkach sú používané súbory cookies pre Vašu maximálnu spokojnosť pri prehliadaní. Odporúčame, aby ste ich akceptovali.

cancel

Africký mor ošípaných ohrozuje Slovensko zo všetkých strán

Kategória: Články Dátum: Hit: 107

Od júla 2019 sa na Slovensku vyskytlo 35 prípadov afrického moru ošípaných (AMO) u diviačej zveri a 11 prípadov v chovoch domácich ošípaných. Vďaka opatreniam je situácia s nákazou AMO u nás zatiaľ stabilizovaná.

Situácia v zahraničí sa však rapídne zhoršuje a ohrozuje tým celé územie Slovenska. Najviac ohrozením územím je južná strana. V okrese Dunajská Streda žije až 25 percent všetkých chovaných ošípaných na Slovensku. V tesnej blízkosti, na území Maďarska, denne pribúdajú nové prípady. Len za posledný rok bolo v Maďarsku cez 1 400 prípadov AMO.
Zo severu sme ohrození Poľskom, kde je potvrdených vyše 2 100 prípadov; posledný prípad výskytu je vzdialený len 45 km od Medzilaboriec. AMO bol len nedávno lokalizovaný aj neďaleko slovenských hraníc v Českej republike.
V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom.

Len v roku 2019 je evidovaných takmer 8 000 prípadov AMO v okolitých krajinách. Africký mor ošípaných v relatívne krátkom čase nekontrolovane zasiahol veľkú časť územia Európy.
Na území Slovenskej republiky je nákaza AMO naďalej lokalizovaná v dvoch okresoch (Trebišov a Michalovce). Posledný jedenásty prípad v chove domácich ošípaných bol z 19. augusta tohto roku, odvtedy sa AMO vyskytol už len u diviačej zveri. K dnešnému dňu SR eviduje ešte 35 prípadov u diviaka.

Najväčším rizikom šírenia nákazy je prostredníctvom voľne žijúcej diviačej zveri. Na území SR preto prebieha intenzívny lov diviačej zveri s cieľom obmedziť stavy diviačej zveri a tým minimalizovať šírenie AMO do ďalších oblastí Slovenska.
Spolupráca s poľovníkmi je na dobrej úrovni, rovnako ako plnenie opatrení. Od začiatku sezóny poľovníci znížili stavy diviačej zveri už o viac ako 65 815 kusov, čo je oproti minulému roku viac o 14 846 diviakov. Keďže je šírenie AMO aj u diviačej zveri, v porovnaní s okolitými krajinami a s ohľadom na charakter tejto nákazy, minimálne opätovne môžeme konštatovať, že zvolené veterinárne opatrenia sú účinné a správne.
MPRV SR poskytlo poľovníkom chladiarenské zariadenia za účelom realizácie nariadených veterinárnych opatrení. Vďaka chladiacim boxom je poľovníkom reálne umožnená zvýšená intenzita lovu diviačej zveri a túto zver môžu aj bezpečne uchovávať a manipulovať s ňou do ukončenia laboratórneho vyšetrenia. Distribúcia chladiacich boxov prebieha od augusta 2019; v poľovných revíroch na území Slovenska je 550 chladiarenských zariadení.

O ďalšom vývoji nákazy na Slovensku bude rozhodovať zodpovedný prístup chovateľov, poľovníkov a ostatných zainteresovaných strán.

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

Vytvorenie účtu

Registrácia nového účtu

Máte už účet?
Prihláste sa alebo obnovte heslo